Zespół jelita drażliwego – objawy i przyczyny

Z bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami i biegunkami zmaga się coraz więcej osób, ale wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak naprawdę jest pierwotnym źródłem tych nieprzyjemny dolegliwości. Okazuje się, że w wielu przypadkach objawy te wskazują na zespół jelita drażliwego, który nieleczony obniża jakość życia i coraz bardziej pogarsza stan chorego. Bardzo ważne jest zatem jak najszybsze postawienie prawidłowej diagnozy i zastosowanie skutecznych metod leczenia. Po czym zatem poznać zespół jelita drażliwego, co jest przyczyną tego schorzenia i dlaczego nie można go bagatelizować?

Objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego

abdominal pain 2821941 1280 300x200 - Zespół jelita drażliwego - objawy i przyczynyObecnie wyróżnia się cztery postacie zespołu jelita drażliwego, a mianowicie postać: z przewagą biegunki/zaparcia, biegunkowo-zaparciową oraz nieokreśloną. W zależności od postaci tego schorzenia dobiera się odpowiednie zalecenia dietetyczne w celu zredukowania nieprzyjemnych objawów. Charakterystycznymi symptomami zespołu jelita drażliwego są bóle brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej. Ból trzewny może być stały lub nawracający. Kolejnymi objawami są zaparcia (mniej niż 3 wypróżnienia w tygodniu), biegunki (co najmniej trzy luźne/wodniste stolce na dobę), wzdęcia (uczucie bolesnego wypełnienia brzucha), uczucie niepełnego wypróżnienia. Trzeba od razu zaznaczyć, że bóle mogą mieć zmienne nasilenie i lokalizację, ale po wypróżnieniu zwykle chory odczuwa ulgę.

U niektórych pacjentów objawy nie ograniczają się tylko do części podbrzusza, ale mogą pojawić się także inne symptomy w postaci nudności, częstomoczu, lęku, depresji, chorób ginekologicznych oraz bóli mięśni, stawów czy krzyża. Zespół jelita drażliwego rozpoznaje się, jeśli wyżej wymienione objawy utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące.

Jelito drażliwe – ile osób się z tym zmaga?

Według statystyk z zespołem jelita drażliwego boryka się coraz więcej osób. Schorzenie to dotyka od 20-30% populacji, jednakże zaledwie 5% chorych zgłasza się do lekarza z objawami charakterystycznymi dla zespołu jelita drażliwego. Trzeba pamiętać o tym, że jest to nie tylko uciążliwa, ale także wstydliwa dolegliwość. Warto od razu zaznaczyć, że schorzenie to nie wiąże się jedynie z dysfunkcjami o podłożu fizycznym, ale zazwyczaj towarzyszą mu również dolegliwości natury psychicznej. Wszystko to sprawia, że jakość życia osoby z niezdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego obniża się, a codzienne funkcjonowanie zostaje znacząco utrudnione.

Jak niebezpieczny jest zespół jelita drażliwego?

flat 2126885 960 720 300x300 - Zespół jelita drażliwego - objawy i przyczynyNawet zdrowi ludzie od czasu do czasu doświadczają dolegliwości w postaci biegunki, zaparcia, wzdęć czy bólu żołądka i jest to naturalnym oraz powszechnie znanym zjawiskiem. Jeśli jednak tego typu dolegliwości nie są krótkotrwałymi epizodami ustępującymi samoistnie, ale wydłużają się w czasie i zaczynają towarzyszyć nam na co dzień oraz stają się coraz bardziej nasilone, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Z całą pewnością nie należy lekceważyć tych z pozoru błahych symptomów ani też wstydzić się opowiedzenia lekarzowi o tych dość intymnych dolegliwościach. Czasami te uporczywe przypadłości mogą okazać się chorobą trawienną czy nawet poważną chorobą organiczną. Konieczne jest wykonanie odpowiednich badań i postawienie prawidłowej diagnozy, aby móc podjąć odpowiednie kroki. Chociaż w wielu przypadkach nie jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego, to jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu codzienne życie pacjenta może wyglądać normalnie. Schorzenie to nie musi bowiem postępować ani też przyczynić się do wyniszczenia organizmu.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest złożonym problemem, na powstanie którego może złożyć się szereg różnych przyczyn. Obecnie nie jest do końca poznana etiologia tego schorzenia. Do najważniejszych czynników odpowiadających za rozwój tego schorzenia zalicza się nadwrażliwość trzewną, zaburzenia funkcji motorycznej jelit, biegunkę infekcyjną oraz zaburzenia na osi mózg-jelita. Do wystąpienia zespołu jelita drażliwego bardzo często przyczyniają się zaburzenia w sferze psychologicznej w postaci lęku czy depresji. Tak naprawdę to stres okazuje się być destruktywny w przypadku każdego schorzenia. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przypadku osób wrażliwych na silny stres i niepotrafiących z nim sobie poradzić. Osoby cierpiące na nerwicę, hipochondrię czy też niepotrafiące rozładować napięcia zwykle także borykają się z zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego. Na wystąpienie zespołu jelita drażliwego w znacznym stopniu narażone są również osoby z zaburzeniami odżywiania, typu anoreksja czy bulimia.

Przyczyną ZJD może być zanieczyszczenie organizmu, nieprawidłowa dieta uboga w błonnik, zabiegi operacyjne jamy brzusznej, wyjałowione jelita antybiotykoterapią, chroniczne infekcje przewodu pokarmowego, picie dużej ilości kawy i herbaty, nadużywanie alkoholu, zbyt mała podaż świeżych warzyw i owoców, przejadanie się. Do produktów nasilających objawy ZJD zaliczane są tłuste potrawy, jaja, mleko krowie i produkty pszeniczne.

Share:

Problemy z pamięcią i koncentracją

Po czym poznać, że wątroba niedomaga i co przyczynia się do powstawania schorzeń tego narządu?

"" was added to wishlist