Problemy z pamięcią i koncentracją

Zaburzenia pamięci i koncentracji występują obecnie bardzo powszechnie. Trudności w skupieniu uwagi, zapominanie i uciekanie myślami to objawy towarzyszące każdego dnia wielu pacjentom. Jakie są przyczyny takich problemów i czy można sobie z nimi poradzić?

Ile osób cierpi na problemy z koncentracją?

womens 2381632 1280 300x200 - Problemy z pamięcią i koncentracjąNa problemy z koncentracją cierpią ludzie w każdym wieku. Ich łączna liczba jest trudna do oszacowania, ponieważ podłoże dolegliwości bywa bardzo zróżnicowane. Zaburzenia te występują jednak niezwykle często, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. U młodych osób problemy z koncentracją powodowane są najczęściej stanem zaniepokojenia, wynikającym z określonych zdarzeń w strefie uczuciowej, rodzinnej lub szkolnej. Zewnętrzne niepokoje mogą bardzo skutecznie zaburzać zdolność dziecka do koncentracji uwagi. Pomocna w rozwiązywaniu problemów tego rodzaju okazuje się często wizyta u szkolnego psychologia. W przypadku osób starszych, podłoże zaburzeń koncentracji i pamięci jest nieco inne. Może wynikać z problemów neurologicznych, takich jak na przykład choroba Alzheimera. Zaburzenia mogą świadczyć również o prowadzącej do stopniowego otępienia chorobie mózgu lub depresji.

Jakie są przyczyny problemów z koncentracją?

Problemy z koncentracją u dorosłych są przeważnie wynikiem zmęczenia i stresu, a nierzadko także zanieczyszczenia organizmu. Zaburzenia te mają zazwyczaj złożony charakter, przez co ich przyczyny zwykle występują obok siebie. Wspólnie pogłębiają defekty związane z poszczególnymi procesami odpowiedzialnymi za podzielność uwagi, czujność, aktywną percepcję oraz selektywność treści. Czynniki utrudniające koncentrację to na przykład przewlekłe przemęczenie, niewyspanie czy niedożywienie, a także uwarunkowania genetyczne czy powikłania zdrowotne. Dekoncentracji mogą sprzyjać także nadmiernie intensywne uczucia. Dotyczy to zarówno negatywnych stanów lękowych, jak i tych bardziej pozytywnych, nierzadko euforycznych. Nerwy ukoić można poprzez zastosowanie różnego rodzaju ćwiczeń stabilizujących oddech oraz technik relaksacyjnych.

Czy przyczyną może być zanieczyszczenie organizmu?

Brak umiejętności skutecznego zorganizowania dnia pracy oraz zadbania o prawidłową dietę nierzadko bywa główną przyczyną problemów z koncentracją. Zawrotne tempo współczesnego życia utrudnia spożywanie pełnowartościowych posiłków, przez co codzienna dieta bywa bardzo uboga. Ciało i umysł zatruwać może jednak nie tylko niezdrowe jedzenie. Zaburzenia koncentracji są często sygnałem zanieczyszczenia organizmu przez pasożyty i różne związki toksyczne. Stanowią one poważny problem współczesnej cywilizacji, który bywa bardzo często bagatelizowany. Pasożyty mogą się pojawić u każdego człowieka, najczęściej poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub zwierzętami domowymi. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kuracja w oparciu o produkt charakteryzujący się dobrym oddziaływaniem terapeutycznym. Takie warunki spełnia Fivren, środek opracowany przez biotechnologów i farmaceutów. Kuracja pozwala na odnotowanie optymalnych efektów już po pierwszym miesiącu stosowania.

Jak niebezpieczny jest problem z koncentracją?

road sign 663368 1280 300x212 - Problemy z pamięcią i koncentracjąProblemy z pamięcią oraz koncentracją uwagi prowadzą do wielu poważnych chorób, nierzadko będąc jednocześnie ich symptomami. Zaburzenia tego typu mogą być objawem niewłaściwego funkcjonowania tarczycy, zarówno poprzez niedobór, jak i nadmiar wydzielanych przez ten narząd hormonów. Są znamienne również dla miażdżycy naczyń mózgowych, prowadzących do niedokrwienia mózgu. Objawia się to zwykle dezorientacją, zawrotami głowy lub niedowładem przejściowym. Miażdżyca może w niektórych przypadkach spowodować nawet udar mózgu. Jeżeli problemom z koncentracją uwagi oraz pamięcią towarzyszy brak sił, obniżenie nastroju oraz apatia, konsekwencją zaburzeń może być poważna depresja. Nie należy lekceważyć żadnego z tych stanów, ponieważ utrudniają one codzienne funkcjonowanie. Objawy występujące w innych narządach oraz układach są zazwyczaj sygnałem, aby czym prędzej skontaktować się z lekarzem i podczas wizyty zwrócić uwagę specjalisty na problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Jak walczyć z zaburzeniami pamięci i koncentracji?

Diagnoza przyczyn zaburzeń koncentracji jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeżeli problemy wynikają ze stanów zaniepokojenia lub zmartwienia, pomocna może się okazać wizyta u psychologa. Jeżeli dekoncentracja powodowana jest zmęczeniem oraz stresem, konieczne okazuje się zwiększenie ilości snu oraz odpoczynku, a także stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń relaksacyjnych. U osób starszych do prawidłowego zdiagnozowania źródła problemów konieczne jest przeprowadzenie badania neurologicznego. Można w ten sposób wykluczyć lub potwierdzić istnienie określonych schorzeń, takich jak na przykład choroba Alzheimera. Dla utrzymania dobrej koncentracji ważne jest zadbanie o odpowiednie miejsce nauki oraz pracy. Uwagi nie powinny rozpraszać żadne czynniki zewnętrzne, więc obszar ten powinien być spokojny oraz cichy. Należy również unikać wszelkiego rodzaju rozpraszaczy.

Share:

Skórka pomarańczy

Zespół jelita drażliwego – objawy i przyczyny

"" was added to wishlist