Po czym poznać, że wątroba niedomaga i co przyczynia się do powstawania schorzeń tego narządu?

Okazuje się, że wątroba nie jest wcale mniej ważna od naszego serca. Niestety w większości przypadków jest ona każdego dnia wręcz bombardowana różnego typu toksynami i w końcu nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością bodźców. Na schorzenia wątroby pracujemy sami przez lata, często lekceważąc wczesne objawy świadczące o niedomaganiu tego organu. Niepozorny ból brzucha z prawej strony pod żebrami może być oznaką tego, że z wątrobą dzieje się coś niedobrego i wręcz domaga się naszej interwencji. Należy pamiętać o tym, że wątroba sama w sobie sprawia dolegliwości bólowych, gdyż nie jest unerwiona, dlatego też często wiele osób nawet nie pomyśli, że przyczyną dyskomfortu może być właśnie niedomaganie tego narządu. Po czym zatem poznać, że wątroba jest chora i co może być tego przyczyną?

Jakie objawy wskazują, że wątroba jest chora?

Wiele obecnych schorzeń ma ścisły związek z chorobami wątroby. Objawy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu tego narządu mogą zatem być różne. Zalicza się do nich zaburzoną równowagę lipidów we krwi, tłuszczaki, nadwagę i problemy ze schudnięciem, niestrawność, refluks, cellulit, kamienie w woreczku żółciowym, stłuszczenie narządów wewnętrznych, hemoroidy, nudności i wymioty, wzdęcia, nadwrażliwość jelita grubego, jasne stolce, ciągłą ochotę na słodkie produkty, cukrzycę typu II, depresję, pływający na powierzchni wody stolec, pogorszenie się samopoczucia po zjedzeniu tłustego pokarmu/spożyciu alkoholu, chroniczne zmęczenie, pokrzywkę, alergię, chroniczne bóle głowy, mgłę umysłową, nawracające problemy z zatokami, żółtawy nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust, problemy z widzeniem, trądzik różowaty, plamy wątrobowe na twarzy i dłoniach, świąd oczu, zaczerwienione dłonie i stopy, uczucie napięcia w karku i w ramionach, białka oczu o żółtawym zabarwieniu, ciemnie zakola pod oczami, zaburzenia miesiączkowania, ginekomastię, zaburzenia krzepnięcia, pogorszenie tolerancji wysiłku, nieprzyjemną woń ciała, stany zapalne skóry, świąd skóry, zimne kończyny, zawroty głowy, ciemny kolor moczu, skłonność do pojawiania się siniaków czy nocne koszmary.

Ile osób cierpi na problemy z wątrobą?

Obecnie z chorobami wątroby zmaga się coraz więcej osób. Obserwuje się coraz większą zachorowalność zarówno na choroby miąższu wątroby i choroby naczyń wątroby, jak również na choroby wewnątrz wątrobowych przewodów żółciowych. W związku z tym coraz większy odsetek społeczeństwa cierpi na wirusowe zapalenie wątroby, marskość czy polekowe uszkodzenie, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, guzy wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, chorobę Wilsona, hemochromatozę, zakrzepicę żył wątrobowych, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych czy też na cholestatyczne zapalenie wątroby. Schorzenia wątroby stały się poważnym zagrożeniem Europy XXI wieku. Problem ten nasila się szczególnie w krajach Europy Wschodniej, gdzie śmiertelność z powodu schorzeń tego narządu już jest spora i nadal rośnie. Bardzo szybko wzrasta szczególnie liczba osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Na całym świecie obserwuje się także znaczny wzrost zachorowań na raka wątroby, który według statystyk stanie się jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Jak niebezpieczne są problemy z wątrobą?

flat 2126885 960 720 300x300 - Po czym poznać, że wątroba niedomaga i co przyczynia się do powstawania schorzeń tego narządu?Bez prawidłowo funkcjonującej wątroby nie ma w ogóle co mówić o zachowaniu zdrowia. Jest to jeden z najważniejszych narządów, który odpowiada przede wszystkim za oczyszczenie organizmu z trafiających do niego każdego dnia toksyn. Wątroba jest odpowiedzialna za wiele kluczowych funkcji naszego organizmu i jeśli zacznie chorować czy też zostanie uszkodzona, na powstanie całej kaskady problemów nie będzie trzeba długo czekać. Dotkliwe szkody obejmą wówczas cały organizm.

Co przyczynia się do wystąpienia schorzeń wątroby?

Do wystąpienia chorób wątroby może przyczynić się wiele czynników. Wcale nie tak rzadko winowajcą jest nieprawidłowa dieta, szczególnie ta obfitująca w tłuszcze i opierająca się na wysoko przetworzonej żywności, a uboga w naturalne produkty roślinne. Rozwojowi stłuszczenia wątroby sprzyjają otyłość oraz zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Z kolei do zapalenia i marskości wątroby może doprowadzić nadużywanie alkoholu. W grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby wątroby znajdują się także osoby długotrwale przyjmujące dużą ilość leków. Do zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C może dojść także na skutek zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry, w przypadku których posłużono się niewysterylizowanymi narzędziami. Nawet niedostateczna higiena rąk i ryzykowne zachowania seksualne zwiększają ryzyko zachorowania na WZW. Chociaż najczęstszymi przyczynami przewlekłej choroby wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby (typu A,B i C), to jednak narząd ten może niedomagać także z powodu choroby o podłożu autoimmunologicznym, w wyniku zablokowania dróg żółciowych czy też na skutek przyjmowania narkotyków.

Przyczyną tego, że wątroba nie pracuje prawidłowo, może być zanieczyszczenie organizmu. Wczesnymi oznakami zakwaszenia wątroby są przebarwienia i nadwrażliwość skóry, zmiany w kolorze moczu i stolca, chroniczne zmęczenie, zmiany w okolicy podbrzusza, refluks i wymioty, brak łaknienia, zatrzymywanie płynów w organizmie, biegunka czy złe samopoczucie. Zakwaszona wątroba nie jest w stanie na bieżąco usuwać z organizmu produktów przemiany materii ze względu na brak energii, przez co dochodzi do zbyt dużego nagromadzenia się toksyn, a w rezultacie do powstania zapaleń, owrzodzeń czy nawet do degradacji tkanek.

Share:

Zespół jelita drażliwego – objawy i przyczyny

Jak odżywiają się Polacy według CBOS?

"" was added to wishlist